light city dawn landscape

Przewodnik Pieniny, Pieniński Park Narodowy

AktualnościPieniny

WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM BESKIDY, PIENINY, PODHALE, SŁOWACJA

Zarezerwuj przewodnika na wycieczkę


Pieniński Park Narodowy z przewodnikiem

Zadania przewodnika górskiego

 • Głównym zadaniem przewodnika górskiego jest zapewnić bezpieczeństwo prowadzonej grupie. Może to być realizowanie poprzez doradzanie, korygowanie planu wycieczek, jak i przesuwanie wycieczki na inny termin ze względu złych warunków pogodowych. Również to dostosowanie trudności trasy do kondycji, możliwości grupy oraz np. pory roku.
 • Kolejną ważną kwestią jest liczebność grupy. Tu przepisy nic nie określają, jednak im mniejsza grupa tym zdobywanie grup jest bardziej komfortowe, uczestnicy więcej zapamiętają i przewodnik realnie może „mieć oko” na całą grupę. W przypadku załamania pogody szybciej schodzi się do miejscowości mniejszą grupą. W zależności od trudności albo specyfiki trasy przewodnik może wprowadzić własne limity jaką grupę poprowadzi. Takimi miejscami gdzie liczebność grupy ma duże znaczenie są takie miejsca jak np. grań Pieninek, czyli przejście Sokolą Percią i dalej na Sokolicę czy Wąwóz Homole. Z racji wąskich ścieżek, i w przypadku Sokolej Perci trasy wymagającej kondycji i braku lęku wysokości, taka mniejsza grupa to około 30 osób.
 • Przewodnik, który może prowadzić grupę po terenie PPN-u to przewodnik górski na obszar Beskidów (przewodnik beskidzki) oraz na obszar Tatr (przewodnik tatrzański).
 • Piloci wycieczek, opiekunowie grup czy inne osoby, które nie posiadają odpowiednich uprawnień przewodnickich nie mogą prowadzić grup, nawet jako wolontariusze.

Czy turyści indywidualni potrzebują przewodnika w Pienińskim Parku Narodowym?

 • Osoby indywidualne czy większe grupy rodzinne również mogą, ale nie muszą 🙂 wynająć przewodnika na wycieczkę. Obowiązek przewodnicki dotyczy tylko grup zorganizowanych. W takim przypadku zazwyczaj o cenie usługi decyduje ilość osób i rodzaj trasy.

Czy wycieczki z przewodnikiem mogą być ciekawe również dla najmłodszych?

 • Coraz częściej aby uatrakcyjnić, szczególnie najmłodszym, wycieczkę łączy się krótsze trasy górskie z krótkimi grami terenowymi lub urozmaica różnymi animacjami. Mogą to być wycieczki przyrodnicze dla najmłodszych,
 • Dla starszych dzieci, młodzieży oraz dla dorosłych pasjonatów można zorganizować wycieczki tematyczne. Przykładowe propozycje takich wycieczek:
  1. Wycieczki przyrodnicze po Pienińskim Parku Narodowym: część przewodników prowadzących po PPNie to również przyrodnicy, geografowie, leśnicy. W zależności od pory roku można wybrać się na wycieczkę z omówieniem roślin, geologii czy fauny występującej na terenie PPN.
  2. Szlakiem pienińskich zamków: Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego znajdują się aż 2 pienińskie zamki. A dokładniej zamki będące już w ruinie, ale warte zobaczenia. Są to zamek w Czorsztynie oraz Zamek Pieniny. Oprócz nich można także zwiedzać zamek w Niedzicy.
  3. Szlakiem legend pienińskich: Tu zazwyczaj łączy się wycieczki górskie z objazdowymi. Polecane miejsca to m.in. zamek w Niedzicy (legenda o Brunhildzie i Bogusławie), Trzy Korony (legenda o bracie Cyprianie), Przełom Dunajca (legenda o zbójnikach), Pieninki, czyli grzbietem od Sokolicy przez Sokolą Perć (legenda o Sokolicy, Czerteżu i Czerteziku), Wąwóz Homole (legenda o poszukiwaczach skarbów) i wiele, wiele innych miejsc.